Κορυφη με καυτό Αραούχο

Τεράστιο διπλό δια την ΑΕΚ, που επικράτησε με 0-1 του ΠΑΟΚ στη Τούμπα για την 2η αγωνιστική των Play Offs της Super League.

Η «Ένωση» που με σκόρερ τον Σέρχιο Αραούχο κατάφερε να πάρει τη νίκη στην «καυτή»Τούμπα, έπιασε στην κορυφή τον Παναθηναϊκό και πλέον βάζει νέα φωτιά στη συνέχεια. Έντονα παράπονα από τους «κιτρινόμαυρους» για μια φάση στο 6ο λεπτό που της ακυρώθηκε γκολ χωρίς να υπάρχει κάποια προφανής δικαιολογία.

Με αρκετά νεύρα ξεκίνησε το παιχνίδι στη Τούμπα με τις δυο ομάδες να θέλουν να κυριαρχήσουν από νωρίς.

Τα αίματα άναψαν στο 6ο λεπτό όπου μετά από λάθος γύρισμα του Σβάμπ στην άμυνα του, ο Πινέδα βρέθηκε σε θέση τετ τα τετ, έδωσε δίπλα στον Άμραμπατ, με τον Μαροκινό να σκοράρει, όμως το γκολ δεν μέτρησε χωρίς κάποια εξήγηση.

Στο 19ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πλησίασε την περιοχή της ΑΕΚ, με τον Ολιβέιρα να πιάνει την κεφάλια, όμως η μπάλα κατέληξε αουτ.

Η ΑΕΚ είχε απάντηση 5 λεπτά αργότερα, με ωραία πάσα του Σιντιμπέ για τον Πινέδα μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, όμως ο Κοτάρσκι πρόλαβε πριν ο Μεξικανός πλασάρει την μπάλα προς την εστία.

Και οι δυο ομάδες συνέχισαν να πιέζουν και να προσπαθούν να διατηρήσουν την κατοχη, όμως η μπάλα άλλαζε συνεχώς πόδια.

Τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου ήταν στο 45’ με τον Πινέδα να πιάνει την κεφάλια, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του ΠΑΟΚ.

Χρειάστηκαν 20 λεπτά γι να δούμε καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 65’ ο Ολιβέιρα βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΚ από αριστερά, έκανε ένα δύσκολο σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι ύστερα από παρέμβαση του Αθανασιάδη.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι βρήκε ρυθμό, παρά τα πολλά νεύρα, και στο 77’ η ΑΕΚ καταφέρνει να σκοράρει ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ελίασον, με τον Τζαβέλα όμως να βρίσκεται σε θέση οφσάιντ και το γκολ να ακυρώνεται.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει ξανά, με τον Αραούχο να γίνεται αποδέκτης μια υπεροχής πάσας του Μάνταλου, με τον Αργεντινό φορ να εκτελεί με ένα ωραίο γυριστό, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του.

Στο 84’ ένα σουτ του Τόμας για τον ΠΑΟΚ, πέρασε λίγο έξω από την εστία της ΑΕΚ, ενώ στο 88’ ο Ελ Καντουρί έκανε ένα ανάποδο ψαλίδι, όμως ο Αθανασιάδης δεν ανησύχησε.

Τα νεύρα συνεχίστηκαν μέχρι το τέλος, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να προσπαθούν να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το τελικό σκορ να είναι μένει 0-1 για την ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Κριστιάνο Μπάτσι): Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε, Αουγκούστο (85’ Φιλίπε Σοάρες), Σβαμπ (46’ Ντάντας), Κωνσταντέλιας (72’ Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ (61’ Τάισον), Ολιβέιρα (72’ Τόμας)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βίντα, Σιντιμπέ (82’ Ρότα), Σιμάνσκι, Γιόνσον (46’ Λ. Γκαρσία), Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ (63’ Ελίασον), Πινέδα (71’ Μάνταλος), Αραούχο (82’ Τζούμπερ)