Ψυχωμένος ο ΟΦΗ «πάτησε» τον Πήγασο Πολίχνης

Τον Πήγασο Πολίχνης υποδέχθηκε σήμερα ο ΟΦΗ για την 2η αγωνιστική των play out της Volley League , τον οποίο και νίκησε με 3-0.

Το παιχνίδι:

Τον άσσο πήρε ο ΟΦΗ με μπλοκ άουτ του Βαϊόπουλου. Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το πρώτο σετ βγάζοντας καλό ρυθμό και ανταγωνιστικότητα. Ο Σικούκου επέστρεψε στην 5άδα σε θέση ακραίου και έδωσε πόντους στην ομάδα του με τα δυνατά  του μπλοκ άουτ. Ο Πήγασος Πολίχνης ήταν καλύτερος στην υποδοχή, ενώ οι «ασπρόμαυροι» επιθετικά. Η εικόνα του ΟΦΗ παρουσιάστηκε βελτιωμένη και έφτασε να προηγείται με 8 βαθμούς και έκανε το 1-0 με 25-15.

Και στο 2ο σετ οι Κρητικοί μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκαν με 4 βαθμούς. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πιο βελτιωμένη, επιθετικά ο ΟΦΗ όμως  πετούσε «φωτιές». Στο +11 έφτασαν τη διαφορά οι γηπεδούχοι οι οποίοι κέρδισαν εύκολα και το 2ο σετ, αφού έκαναν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια τους, παίζοντας με σταθερό ρυθμό και ανταγωνιστικά και έκλεισαν το 2ο σετ με 25-17, κάνοντας το 2-0.

Το άσσο πήρε και στο 3ο σετ ο ΟΦΗ με τον Αμπράο. Ο Πήγασος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς με +2 με τον Πένα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και το σκορ πήγαινε πόντο -πόντο μέχρι και τους 6 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά με +2 με τον «σούπερ» Πένα. Η επιστροφή του Σικούκου βοήθησε εξίσου πολύ την εικόνα του ΟΦΗ σήμερα, ο οποίος έδινε βαθμούς στην ομάδα του. Το 3ο σετ υπήρξε πιο θεαματικό καθώς ο Πήγασος έπαιξε πιο καλά και το σκορ πήγαινε συχνά στον πόντο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δυσκόλεψε στο τέλος τον ΟΦΗ, αλλά κατάφερε και πήρε τη νίκη με 3-0.